Rendhagyó természetismeret óra Telkibányán

Idén ősszel a telkibányai reformátusok koncerttel, előadásokkal, szabadtéri istentisztelettel, kirándulással, szellemi és sportvetélkedőkkel hívták fel a figyelmet az Istentől kapott természetes környezet védelmére.
Az itt működő ökogyülekezet, már sok éve nem csak a helyi reformátusság irányába tesz lépéseket, hanem szeretné, ha az ökológiai krízisre a keresztyén válasz minél szélesebb körben ismertté válna. Az elmúlt két hónapban több közeli és távoli helyen beszélhettek elhivatottságukról. A legtávolabbi meghívás Kolozsvárra a Protestáns Teológiai Intézetbe szólt, a legközelebbi együttműködést a gönci Károly Gáspár Általános Iskolával valósították meg. Ennek keretében alsós diákok érkeztek Telkibányára, hogy rendhagyó természetismeret órán tudjanak meg többet a megóvandó értékeinkről.

Első lépésben a kisdiákok arról hallhattak, hogy a vallásos ember természetszeretete miből táplálkozhat. Majd gyakorlati tippeket kaptak, hogy miként lehetnek tudatosabbak a környezetük megóvásában. A gyerekek egy tesztet töltöttek ki, hogy mielőtt kilépnek az ajtón még egyszer átgondolják a hallottakat.

Az elméleti felkészítés után a gyülekezet bemutató kertjében találták magukat a vendégek. Először önállóan fedezték fel a gyümölcsöst, ahol sorba kellett venniük, hogy ez a kert miben más, mint az otthoni.
A kertbejátás után minden részletet átbeszélt a csapat: a vízgyűjtőt, ami az ereszre van kötve, az információs és meditatív táblákat, a fákon csüngő fa bilétákat, a pihenőpadot, az óriás bogárhotelt. A két utóbbi ezen az őszön készült el, mint fejlesztés.

A délelőtt folyamán újabb rendhagyó órákra került sor. A Katalin Kápolnánál és a Vártemplomban rendhagyó hittanórán, a Helytörténeti Kiállításon rendhagyó történelemórán, a Öko-Kalandparkban pedig rendhagyó testnevelésórán vettek részt a lurkók.

A templomtoronyból megcsodálták a környező hegyeket, a Múzeumkertben mindenki kipróbálta a lármafát és a Pitvaros Pihenőben palacsintával töltötték meg a pocakjukat. A fiatalok a szabadban töltötték az időt, miközben használták testüket, szellemüket és lelküket. Új élményeket, ismereteket szereztek a természetről, a környezetükről és mindezt nem az iskolapadban, hanem egy kirándulás keretében. Tavasszal is, ősszel is több gönci osztályt sikerült bevonni teremtésvédelmi programokba. A szervezők bíznak benne, hogy ez az együttműködés tovább folytatódhat.

Szalay László Pál