Hogyan tegyük egyházi rendezvényeinket környezetbaráttá?

Miért legyen környezetbarát? Rendezvényeinken rengeteg hulladék keletkezik, sok vizet, nyersanyagot, energiát használunk el. Nem mindegy, hogy ezekkel miképp gazdálkodunk. Rendezvényt szervezni ma már csak környezetbarát módon trendi. Ezt tudatni is kell a résztvevőkkel, hogy ők is együttműködjenek. Háttéradatok A papírgyártásban 1 tonna papírhulladék kb. 6 szál 20 méter magas fa anyagával egyenértékű. 1 köbméter műanyaghulladék újrahasznosítása kb. 1 200 MJ energia-megtakarítást jelent, a hagyományos nyersanyagforrásokból táplálkozó termékgyártással összehasonlítva. 1 tonna üveghulladék visszaforgatása közel 14000 MJ energia-megtakarítást eredményez. A szelektív hulladék elszállítása lényegesen olcsóbb, mint a kommunális hulladéké. Területenként változó, de általánosságban 1m3 kommunális hulladék kb. 6500 Ft/ 1m3 szelektív hulladék elszállítása 3500 Ft. Van olyan szolgáltató, aki a szelektív hulladékot majdnem ingyen viszi el. Egy 4-5000 fős rendezvényen átlagosan 30-35 m3 hulladék gyűlik össze.

Ötletek

Témakör

Javaslat

ital-árusítás

• repohár-rendszer, (sokszor újrahasználható, könnyű műanyag poharak, egyedi logóval is rendelhető, betétdíjas rendszerben minimum 100-szor használható)
  • logózott emlékpohár vagy kulacs kiosztása a regisztrációkor, amit végig tudnak a résztvevők használni
  • otthonról hozott pohár/bögre, amit a rendezvényen csereberélhetnek
  • papírpohár

kb. 90-180 Ft/db

létezik, 3,4,5 dl-es

étel-árusítás

• komposztálható tányérok (lebomló, szerves anyagból, pl. kukoricakeményítőből készült tányérok
  • papírtányér
  • fém evőeszközök
  • fa evőezsközök

külön gyűjtése és komposztálóba való eljuttatása szükséges

ipari mosogatógép-bérlés

rendezvényközeli cégtől érdemes

1-2 önkéntes szükséges a folyamatos üzemeltetéshez

központi étkeztetés

mosható asztalnemű, eldobós kitiltása

ipari mosogatógép kölcsönzése

catering cég bevonása az eszközellátásba

hulladékkezelés

szelektív hulladékgyűjtők kihelyezése beltérre

szelektív hulladékgyűjtők kültérre

pl. erősített kartonból készült Ökuka

érdemes a helyi hulladékszolgáltatóval szerződni

A szelektív hulladék elszállítása lényegesen olcsóbb, mint a kommunális hulladéké (köbméterenként 3-4000 Ft különbség).

információs anyagok kihelyezése

tájékoztató anyagok fontosabb közlekedési utak mentén

villanykapcsolók, vízcsapok mellett, WC lehúzók mellett

nyomdai munkálatok

Minimalizálni a papírhasználatot és erről tájékoztatni is (ez egy papírtakarékos fesztivál, ahol az információkat elsősorban elektronikusan, applikációk útján adjuk közre).

QR-kód, applikáció

Környezetbarát nyomda

elektronikus programfüzet

plakátok nagy méretben, központi helyeken, ami helyettesíti a programfüzetet, újrapapírra nyomva

Gelbert Eco-Print

programfüzetek központi helyeken helyben olvasásra:” Olvasd itt és fotózd le, amit kiválasztottál. Ezzel sok fa életét megmented, rengeteg feleslegesen elhasznált energiát megtakarítasz. „

Nyomdai munkálatok újrahasznosított papírra. Ezt fel is tüntetni a kiadványokon. „Ez az anyag újrahasznosított papírra lett nyomva. Óvd a teremtett világot, légy felelős keresztyén!”

élelmiszer-beszerzés

40 km-es beszerzés elve érvényesüljön, helyi termelők, egészséges élelmiszerek

közlekedés

kerékpártárolók

bérelhető kerékpárok

Az eredmények összegzése és kommunikációja

• Szelektíven gyűjtött hulladék mennyisége (m3)
  • Repoharak száma összesen, és ebből hányat váltottak vissza. Hány eldobható poharat váltott ez ki.

Szívesen segítünk, tanácsokkal, ötletekkel, szervezésben is.

Eredményes zöld rendezvényszervezést kívánunk!

MRE Ökogyülekezeti Mozgalom

+36-30/453-2950