VII. Ökogyülekezeti konferencia - beszámoló

,,A teremtett világ sóvárogva várja az Isten fiainak megjelenését.” A Római levél ezen versével köszöntötte Kodácsy Tamás -az Ökogyülekezeti Mozgalom elnöke- a 2020-ben már hetedik alkalommal megrendezett Ökogyülekezeti konferencia résztvevőit 2020. november 20-án. Természetesen a járványügyi intézkedésekkel összhangban az esemény online formában került megrendezésre. A konferencia az Ökogyülekezet munkatársainak bemutatkozásával indult, majd egy áhítat nyitotta meg. Sor került továbbá a mozgalom éves beszámolójára, valamint az ökogyülekezeti címet illetve díjat nyert gyülekezetek, tanodák és óvodák bemutatkozására.
FB esemény kép
 
2020-ban a következő közösségek nyertek ökogyülekezeti címet:
1.  Budapest Baross Gábor Telepi Jézus Szíve Plébánia
2.  Csillagkert Balatonarácsi Református Óvoda
3.  Géberjéni Református Egyházközség
4.  Gyulai Evangélikus Egyházközség
5.  Kulcs-Rácalmási Református Missziói Egyházközség
6.  MRE Diakóniai Iroda Biharkeresztesi Napkelet Tanoda
7.  MRE Diakóniai Iroda Dencsházai Tanoda
8.  MRE Diakóniai Iroda Hajnalcsillag Tanoda
9.  MRE Diakóniai Iroda Okányi Tanoda
10. MRE Diakóniai Iroda Piliscsabai Tanoda
11. Pusztaszabolcsi-Szabadegyházi Református Missziói Egyházközség
12. Szeged-Honvéd téri Református Egyházközség
 
Ökogyülekezeti díjat pedig két közösség: a Hajmáskér–Sólyi Református Társegyházközség és a Szarvasi Református Egyházközség – vihetett haza.
 
Vagyunk-e olyan jó minta, mint egy mézeskalácsforma? - fejtegette Kocsis Áron áhítatában, ahol a Titusz 2,7 alapján beszélt arról, hogy vajon mennyire vagyunk jó minta a környezetünk számára, akár a hitre, akár a teremtésvédelemre gondolunk. A kérdés szemléltetésére a mézeskalácsforma példáját hozta, miszerint a mézeskalácsforma által tökéletesen formálható a tészta - tudunk-e ilyen formáló erővé válni ökogyülekezetként? A válasza az volt, hogy minkeppén lehetséges feladat a példává válás és szemléletformálás, ám minden esetben csak az evangélium által. Az evangélium tölti fel valódi üzenettel a legjóhiszeműbb kezdeményezéseket is, így lehetünk műkedvelő zöld keresztyének helyett Isten teremtésvédő eszközeivé.
 
Az Ökogyülekezeti Mozgalom éves beszámolóját Szűcs Boglárka, a mozgalom referense ismertette. Kiemelte, hogy bár ez a különös év nehézségeket állított, mégis igyekeztek helytállni - és amennyire lehet, nem eltérni a kitűzött céloktól. A mozgalom célja ugyanis nem változott meg: a keresztyén felelősség ösztönzése a hívőkben az online tér dacára sem állt le. Ennek gyakorlati formái: a kapcsolati összekötésben, a megújult áttekinthető honlapban, a jó példával szolgáló programajánlókban, illetve nem utolsó sorban az inspirációként odaítélt ökogyülekezeti díjban nyilvánultak meg.
 
Az Ökogyülekezeti Mozgalom, Teremtésvédelmi Műhely néven van jelen a Károli Gáspár Református Egyetemen kutatási céllal is, ám itt sem marad el a jó példa átadása. Tanárok és diákok között igyekeznek felhívni a figyelmet nem a puszta környezettudatosságra, hanem a teremtett világ megvédésére, utal erre maga a név. Teszik mindezt különböző programokkal valamint ismeretterjesztő előadásokkal egyaránt.
 
Kiemelten fontos a mozgalom számára a kapcsolattartás, de az összekötés éppúgy. Éppen ezen terület szenvedett csorbát leginkább ebben az évben, ám amit csak lehetett: mentettek az online térbe. A közegyházi és egyetemi kapcsolatokon túl a hivatali és intézményi kapcsolatok is felállnak, példa erre a Nemzetközi Biodiverzitás – és Génmegőrzési Központtal való együttműködés, akik őshonos gyümölcsfák széleskörű telepítésén munkálkodnak. Nem elhanyagolhatóak a civil kapcsolatok sem, ezen a területen a legkülönbözőbb együttműködésekre van példa, ahogy az a későbbi lokális beszámolókból is kiderül. A mozgalom tagjai részt vesznek a tananyagfejlesztésben, hiszen a teremtésvédelem témájában a gyermekek elnyerése és nevelése kulcsfontosságú kérdés.
 
A mozgalom annak ellenére, hogy református berkeken belül működik legfőképpen, nem ritkák az ökumenikus kapcsolatok és becsatlakozó más felekezetű intézmények. Nem másra bizonyíték ez, minthogy a teremtésvédelem közös ügyünk, felette áll ez a felekezeti megoszlásnak. A mozgalom legjelentősebb fejlesztése a 2020-as évet tekintve kétséget kizáróan, az a 13 részes tematikus kiállítási anyag, úgynevezett ’Rollup’ - amely egyaránt nyújt lehetőséget iskolák, de a már csatlakozott ökogyülekezetek részére is - az ismeretterjesztő tárlat megtekintésére és tovább terjesztésére.
 
Kodácsy Tamás, a mozgalom elnöke a beszámoló után elmondta, hogy a társadalmi szerepvállalás és a prófétai hang megütése sem esik távol a mozgalomtól. Magyarország ugyanis vétót intézett az Európai Unió karbonsemlegességi egyezménye ellen - ám hazánk végül visszavonta a vétót. Erre a döntésre buzdította Áder Jánost az Ökogyülekezeti Mozgalom nyílt levele is, amely a válaszlevél szerint egy kedves hangú, megerősítő erejű adaléka volt a döntésnek.
 
zoom konferencia
 
A konferencia hátralévő részében az ökogyülekezeti címet, valamint díjat elnyert intézmények számoltak be tevékenységeikről és osztották meg tapasztalataikat egymással. A teremtésvédelmi tevékenységek kapcsán hasonlóak az eljárások ezekben a gyülekezetekben, illetve oktatási intézményekben. Kiemelten fontos: a szelektív hulladékgyűjtés, a komposztálás, a műanyagmentességre törekvés a közös étkezésekkor, a helyi termelők támogatása, a takarékosság, valamint a környezetbarát takarítószerek illetve nyersanyagok felhasználása. Sokan célul tűzték ki a megújuló energiaforrások beszerelését az épületeik energiafelhasználásának fedezésére.
 
A két díjazott gyülekezet elárulta: mi az a plusz, amit ők a teremtésvédelem területén tesznek; állításuk szerint nem elég, hogy a területeiket rackajuhok legeltetik fűnyírás apropóján, de folyamatosan imádságaik témáját képezi a teremtésvédelem kérdése. Így válik a környezettudatosság teremtésvédelemmé.
 
Írta: Bárdos-Blatt Boglárka
 
 
Az online konferenciáról készült felvétel itt megtekinthető: 

Kapcsolódó cikkek