Ökogyülekezeti címet és díjat nyert közösségek 2020-ban

Hálával és örömmel adjuk hírül a Teremtés Hetének záró vasárnapján, hogy a teremtésvédelem iránt is elkötelezett közösségek száma a nehéz helyzet ellenére, vagy talán éppen azért, idén is gyarapodott.  Az újonnan bekapcsolódott ökogyülekezeti közösségeknek szeretettel gratulálunk, és kérjük Isten gazdag áldását, hogy kitartó lelkesedéssel épülhessenek ebben a fontos szolgálatban is!

ÖKOGYÜLEKEZETI CÍMET NYERT KÖZÖSSÉGEK 2020-BAN

1.  Budapest Baross Gábor Telepi Jézus Szíve Plébánia
2.  Csillagkert Balatonarácsi Református Óvoda
3.  Géberjéni Református Egyházközség
4.  Gyulai Evangélikus Egyházközség
5.  Kulcs-Rácalmási Református Missziói Egyházközség
6.  MRE Diakóniai Iroda Biharkeresztesi Napkelet Tanoda
7.  MRE Diakóniai Iroda Dencsházai Tanoda
8.  MRE Diakóniai Iroda Hajnalcsillag Tanoda
9.  MRE Diakóniai Iroda Okányi Tanoda
10. MRE Diakóniai Iroda Piliscsabai Tanoda
11. Pusztaszabolcsi-Szabadegyházi Református Missziói Egyházközség
12. Szeged-Honvéd téri református gyülekezet

A címre pályázók vállalják, hogy törekszenek a következő teremtésvédelmi célkitűzések megvalósítására:

Lelkiekben

1. Megünnepeljük  a Teremtés hetét (szeptember utolsó vasárnapjától kezdődő hét).

2. Évente legalább egyszer szabadtéri alkalmat (áhítatot, közös imádságot, éneklést) tartunk.

3. Rendszeresen imádkozunk  a teremtett világ megőrzéséért.

4. Gyönyörködünk az ajándékba kapott teremtett világ szépségében.

5. A teremtett világ megőrzésében globálisan gondolkozunk és lokálisan cselekszünk.

Gyakorlatban

1. Erőforrásainkat mértékletesen és takarékosan használjuk.

2. Teremtett társainkra, a növényekre és állatokra is tekintettel vagyunk.

3. Krisztusi szeretettel fordulunk a gyengék és elesettek felé.

4. Hétköznapi működésünkben és szolgálatainkban is törekszünk a teremtésvédelemre, például:

¤ újrapapírt használunk, kétoldalas nyomtatásban;
¤ elsősorban elektronikus levelezést folytatunk;
¤ kerüljük a nehezen lebomló anyagok használatát (PET palack, műanyag csomagolás);
¤ a helyi termékeket részesítjük előnyben (házi sütemény, saját készítésű gyümölcslé);
¤ részt veszünk az őshonos, tájjellegű növényfajták megőrzésében;
¤ részt veszünk a kistermelőket és fogyasztókat összekötő Egyháztáji vagy Templomkert programban;
¤ az úrasztali, templomi virágokat hazai termesztésű (nem külföldi) forrásból szerezzük be;
¤ lehetőség szerint részt veszünk az élőhelyek megőrzésében és kialakításában a fajok sokféleségének megőrzése érdekében (épületlakó fajok, pl. bagoly, denevér), rovarok, emlősök, búvóhelyek, stb.;
¤ vállaljuk, hogy a teremtésvédelmi eseményekről beszámolunk;
¤ a gondolatokat, imádságokat megosztjuk az ökogyülekezeti közösséggel;
¤ az MRE Ökogyülekezeti Mozgalom programjaiba bekapcsolódunk.

ÖKOGYÜLEKEZETI DÍJAT NYERT KÖZÖSSÉGEK 2020-BAN

Két református gyülekezet - Hajmáskér-Sólyi Református Társegyházközség és a Szarvasi Református Egyházközségezen felül egy nagyobb ívű tervvel, három évre szóló teremtésvédelmi programmal jelentkezett ökogyülekezeti díjra. A díjazottak programja a mellékletben érhető el.

Szarvas templomai

Az Ecocongregation  - magyarul ökogyülekezet - ökumenikus kezdeményezés, amelynek célja összekapcsolni a keresztyén hitet és a környezeti problémák kérdéskörét. A világ több országában működik (Skócia, Írország, Norvégia, Kanada, Amerikai Egyesült Államok, Dél-Afrikai Köztársaság), a Magyarországi Református Egyház 2012-ben csatlakozott a programhoz. Az Ökogyülekezeti Mozgalom nyitott minden kereszt(y)én hívő ember számára, aki szeretne részt vállalni a teremtésvédelmi szolgálatban.

Az okogyulekezet.hu oldalon és FB oldalon folyamatosan megosztunk híreket, programokat és lehetőségeket. Az éves Ökogyülekezeti Konferencia 2020. november 20-án, pénteken lesz online formában. A találkozó kiváló lehetőség arra, hogy tanuljunk egymás jól bevált ötleteiből, gyakorlataiból, valamint megismerjük az újonnan csatlakozott közösségeket. Minden érdeklődőt szeretettel várunk!

Szűcs Boglárka