Őshonos gyümölcsfákat az egyházi kertekbe!

Teljes nevén „A táji adottságokhoz alkalmazkodó, a Kárpát-medencében régóta termesztett gyümölcsfajták megőrzésében való együttműködésről” program. A Nemzeti Biodiverzitás- és Génmegőrzési Központ az idei évben is várja további kertek csatlakozását.
Szólád1
Forrás: Szóládi Református Egyházközség
 
 
  • A program szakmai gazdája a Nemzeti Biodiverzitás- és Génmegőrzési Központ, információk a honlapjukon itt olvashatók.
  • Ehhez a küldetéshez csatlakozott a Magyarországi Református Egyház is, amikor 2011-ben aláírta az őshonos magyar tájfajták megőrzéséről szóló megállapodást, szakmai partner református részről az Ökogyülekezeti Mozgalom. Az együttműködés részleteiről ez a cikk szól.
  • A Megállapodás itt tölthető le. Minden egyéb ezzel kapcsolatos tájékoztató anyag a nodik.org honlapon itt érhető el.
 
Várják önkormányzatok, iskolák, (református, katolikus, evangélikus) egyházközségek jelentkezését, akik szeretnének részt venni a gyümölcsfajták biodiverzitásának megőrzésében és szeretnék megízlelni a tájfajta gyümölcsök zamatát. Az NBGK biztosítja a telepítendő gyümölcsfa csemetéket, valamint szakmai tanácsadást is nyújt.
 
Részletes tájékoztató a csatolmányban érhető el.

 

Kapcsolat: Gyurkó Adrienn, Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát., 06 70/797-4303
 
Jelentkezés beküldésének határideje: 2021. május 15.
 
Forrás: https://www.nodik.org/gyumolcseszet/, NBGK Facebook oldala

 

Miért érdemes őshonos, az adott tájra jellemző gyümölcsfákat telepíteni, gyümölcsöskertet gondozni egyházi földterületen?
 
A biológiai sokféleség megőrzése akár már az iskolakertben, parókiakertben megvalósulhat. Egy őshonos fákat bemutató kert helyszínül szolgálhat rendhagyó természettudományos óráknak, projektheteknek, szabadtéri iskolai és gyülekezeti alkalmaknak. Testközelből megfigyelhető a facsemeték növekedése és évszakonkénti változása. A gyerekek, fiatalok bevonása a fák gondozásába, a gazda szerep elsajátítását teszi lehetővé, mindamellett offline élményben lehet részük. Különleges helyszínt biztosíthat egy-egy csendesnapnak, bibliaórának, imasétának; eszköz lehet abban, hogy meglássuk Istent az alkotásaiban, hogy rácsodálkozhassunk, gyönyörködhessünk a természeti alkotásaiban. Bővítheti az ottélők, a vendégek, vagy a turisták növényismeretét. A termés betakarítása és feldolgozása közösségépítő erővel bír, remek beszélgetések, jóhangulatú együttlétek alakulhatnak ki a közös munka során. Az így elkészült lekvárok, befőttek, szörpök és gyümölcslevek az iskola konyhájára kerülhetnek, vagy felhasználhatók a szeretetvendégség során, de akár bevételt is jelenthet a közösség számára.
 
 
 
 

Kapcsolódó cikkek